İç tasarım tarzınız kişiliğinizi yansıtır. Bazıları için, karışıklık ve kalın renkler veya tasarımlar çok dikkat dağıtıcıdır. Diğerleri için, bol miktarda renk, doku ve aksesuar kullanımı enerji vericidir. Kıyı dekorunun davetkar esintisini ya da minimalist iç mekanların temiz ve derli toplu görüntüsünü seviyor olsanız da, en önemli şey rahat hissettiren bir alan yaratmaktır. Fikirler ve ilham için en popüler iç tasarım stillerinden bazılarının bir listesini hazırladık.

Asya Esintili

Özünde minimalist, Asya esintili iç mekanlar sakin ve denge hissi yaratıyor. Temiz çizgiler ve nötr renk şemaları stilin ayırt edici özellikleridir ve boşluklar dağınıktır. Ahşap, dokuma lifler gibi doğal malzemelerle birlikte kare, dikdörtgen ve dairesel şekiller yaygındır. Döşeme yastıkları ve alçak profilli kanepeler, sehpalar, platform yatakları ve bitiş masaları stile göre düzenlenir. Panelli oda bölücüler ve iç sürgülü kapılar, temiz ve dağınık bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Minimalist

Genellikle modern veya çağdaş iç mekanlarla karıştırılırsa, minimalizm bir tarzdan çok bir harekettir. Karakteristiği tanımlayan basitlik. Minimalist tasarımcılar, tamamen işlevselliğe odaklanan bir alan yaratmak için gereksiz mobilyalardan oluşan bir odadan ve karışıklıktan sıyrılıyor. Bu, bir odanın soğuk veya steril olması gerektiği anlamına gelmez. “Sıcak minimalizm”, zarif ve davetkar bir alan yaratırken, minimalist sadelik ve işlev ilkelerine bağlı kalıyor. Tasarımcılar, temiz çizgileri olan tonlanmış dekoru seçerek minimalizmi benimseyebilirler – ve sadece mekan için neyin gerekli olduğunu.

Orta Yüzyıl Modern

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir kentsel ve banliyö genişlemesi sırasında doğan, yüzyıl ortası modern tasarım basit ve iddiasız. Gereksiz süslemeyi minimumda tutarak işlevselliği kutluyor. Yüzyılın ortalarında modern mobilyalar şık, temiz hatlara sahiptir. Organik ve geometrik desenler belirgindir. Ahşap, metal ve cam gibi doğal malzemeler, 20. yüzyılda ortaya çıkan vinil ve pleksiglas gibi yapay malzemelerle birlikte liberal olarak kullanılır. Yüzyıl ortası modern tarzda yeni mobilya parçaları bulmak zor değil, ancak tek bir vintage parça bile bir odanın öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Kıyı

Hafif, havadar ve davetkar sahil iç kısımları rahatlatıcı, kaygısız bir atmosfer yaratır. Zeminler tipik olarak beyaz yıkanmış ahşap veya hafif taştır. Pamuk, keten ve dokuma kilim ve sepet gibi doğal lifler hakimdir. Deniz kabukları, deniz fenerleri ve deniz temalı aksesuarlar gibi deniz sembolleri, görünüşü tanımlamaya yardımcı olur. Tasarımcılar, klasik lacivert ve beyaz renk şemasını veya aksan parça ve aksesuarlarına mavi ve yeşil sıçraması olan toprak nötrlerinden oluşan bir renk paletini tercih edebilir.

İskandinav

İskandinav bölgesinde 1950’lerde ortaya çıkan İskandinav tasarımı, son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Doğal malzemeler, temiz çizgiler ve soluk renkler stili tanımlar. Dokuma halılar, ahşap paneller ve ahşap sandalyeler gibi organik malzemeler yaygındır. Denge İskandinav tasarımının önemli bir ilkesidir, bu nedenle iç mekanlar dağınıklığa ve aşırı süslemeden arındırılmıştır.

Shabby Chic

Antika ve klasik Fransız tasarımında kökleri bulunan eski püskü şık iç mekanlar, kendine has bir çekiciliğe sahip. Hoşça kadınsı olan shabby chic tarzı, aynı anda sanatsal, zarif ve rahat bir stil için çiftlik evi öğelerini vintage Fransız dekoru ile birleştirir. Yumuşak maviler, yeşiller ve pembeler ile tamamlanan sıkıntılı beyaz boyalı ahşap tonları hakimdir. Tasarımcılar, görünümü geleneksel ve çiftlik evi dekorunun birleşimiyle oluşturabilirler. Yaldızlı ayna veya kristal avize gibi süslü dokunuşlar ilginç odak noktaları yaratır.

Geleneksel

18. ve 19. yüzyıl Avrupa dekorlarından esinlenerek, modern geleneksel iç mekanlar zarif ve düzenliydi; ancak bunun havasız ya da çekici olmadığı anlamına gelmez. Geleneksel tasarımın unsurları arasında yumuşak çizgilerle döşenmiş mobilyalar ve sade kumaşlar bulunur. Nötrler ve daha yumuşak çiçek renkleri yaygındır. Mobilya tipik olarak bir şömineye bakan veya dik olarak düzenlenmiştir (geleneksel iç mekanların ortak bir özelliği). Pencere uygulamaları genellikle nötr tonlarda tabandan tavana perdelerdir. Geleneksel iç mekanlar, her yaştan ve kökenden insanlara hitap eder ve iyi yapıldığında zamansızdır.

Modern Çiftlik

Modern çiftlik evi iç mekanları sıcak, davetkar ve rahattır. Aşağı kökleri göz önüne alındığında, pratiklik çiftlik evi tarzının merkezinde yer almaktadır. Kısıtlama anahtarıdır. Nötr renkler, doğal lifler, bitmemiş odun ve yağla ovuşturulmuş bronz, mat siyah ve fırçalanmış nikel gibi yıpranmış metaller görünümün şekillenmesine yardımcı olur. Dokuma sepetler, mason kavanozlar ve el boyaması kaseler gibi pratik aksesuarlar kullanışlıdır ve basit bir güzellik katar. Sürgülü ahır kapıları da modern çiftlik iç mekanları ile giderek daha popüler.

Çağdaş

Şık çizgiler ve keskin açılar çağdaş tarzı tanımlar. Mobilyada genellikle metal veya tahta ayaklarla açık çizgiler bulunur. Yün, pamuk veya ketenden yapılmış nötr, desensiz kumaşlar yaygındır, ancak tasarımcılar, yetenek katmak için renkli zımbalar veya grafik resimler kullanabilirler. Aksesuarlar seyrek. Aydınlatma armatürleri parlatılmış metal veya cam gibi zarif malzemelerden yapılmıştır. Çağdaş iç mekânlar şimdi ve burada temsil edilir, bu nedenle evrensel çekiciliği vardır.

Bohemya

Özgür ruhlu bir yaşam tarzı yansıtan bohem iç rahat ve eklektik. Dünyadan ilham alan tekstiller ve vurgu parçaları, klasik mobilyalar, dokuma duvar askıları ve desenli atmalar ve yastıklar bohem bir görünüm yaratıyor. Canlı, doğadan esinlenilmiş duvar kağıdı da yaygın bir özelliktir. Belki de hiçbir tasarımcı, bohem tasarım üzerine kitabı (kelimenin tam anlamıyla) yazan Justina Blakeney’den daha iyi bir örnek bulamaz.

Geçici

Geçişli iç mekanlar hem geleneksel hem de modern dekoru sevenler için mükemmel bir seçimdir. Her iki stilin kullanılmasıyla geçişli iç mekanlar bir anda aşina ve tazedir. Geçiş tasarım öğeleri hem kavisli hem de düz çizgiler, nötr renkler, sınırlı aksesuar kullanımı ve ahşap, cam, dokuma elyaf ve metal gibi dokusal elemanların bir karışımını içeren bir mobilya karışımını içerir. Yeni evli ya da birlikte yaşayan çiftler genellikle istemeden mobilyalarını harmanlayarak geçişli bir görünüm yaratır.

Rustik

Dış mekan ve çiftlik evi tasarımından ilham alan rustik tasarım, deri, taş, bitmemiş odun ve metaller gibi doğal malzemeleri vurgulamaktadır. Tasarımcılar genellikle ampul sarkıt lambaları ve rustik tesisatlara maruz kalan tesisat gibi endüstriyel unsurları içerir. Bir odun sobası veya taş şöminesi, açık ahşap kirişler ve ahşap zeminler de stilin ayırt edici özellikleridir. Siz (veya müşteriniz) hala hangi tarzın seçileceği konusunda kararsız mısınız? Aşağı çivilemek için bu hızlı ve kolay tasarım stili testini yapın.