Hava şartları, rutubet, taşıma ve istifleme (depolama) nedeniyle mdf, suntalam ve ahşap kapak malzemelerde kalıcı burkulma ve atıklık oluşabilmektedir. Ayrıca ahşap üzerine eklenen cam, ayna ve diğer aksesuarlar kapağın düzlemselliğine etken faktörlerdir. Kapaklarımızda bu atıklığı gergi sistemleri ve yan duvarlarda kullanacağımız alüminyum dikme kulplar (dik düzlemde ahşabın düzlemselliğini sağlayabilecek kesit ve atık oluşabilecek eksende ahşabın mukavemetinden daha etkin dirençli alüminyum yada metal ekstrüde profil ve aksesuarlar) ile çözmek mümkündür. Lakin dikme kulplar ile çözüm üretim esnasında etkin olmasına karşın, depolama şartlarına bağlı olarak 1 yada 2 ay sonra açılan ambalajlı ürünlerde yetersiz kaldığı
görülmektedir. Bu tip ürün gruplarında çekger mekanizmaları kapaktaki atıklıkları, kullanıldıkları eksen yönünde çözüme kavuşturmaktadır. En ölçüsü 40 cm e kadar olan kapaklarda merkezden bir adet, daha büyük en ölçülerinde iki adet çekger kullanımı önerilmektedir. Cam ve ayna yapıştırılan kapaklarda çekger kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:
Cam, ayna v.s. grubu ahşap panele yapıştırılırken ahşap panel kesinlikle çok hassas ve düz bir zeminde tutulmalıdır. Aksi takdirde yapıştırılma anındaki tüm atıklık daha sonra çekger gergi yada kulp marifeti ile düzeltilemez bir durum oluşturmaktadır.

Albatur Sürgü Sistemlerinde 6 farklı kapak gergi sistemi bulunmaktadır. Bu ürünlerinden farklı niteliklere sahiptir.

M01 CG-01 klasik kapak gergisi metal başlı çelik mil modelidir. 2 adet birbine ters yöne açılmış mil’den oluşur. Kapak arkasına kanal açılarak montaj edilir. Kapak gergi ayarı orta bölümdeki çift tarafında diş bulunan ayar vidasından tornavida yardımıyla yapılır.Tek noktadan ayar yapılabilir.

M01 CG-02 klasik kapak gergisi metal başlı çelik mil modelidir. 1 adet 1940 mm boyunda mil’den oluşur. Kapak arkasına kanal açılarak montaj edilir. Kapak gergi ayarı orta bölümdeki çift tarafında diş bulunan ayar vidasından tornavida yardımıyla yapılır. Tek noktadan ayar yapılabilir.

M01 CG-05 kapak gergisi plastik başlı çelik mil modelidir. 2 adet birbine ters yöne açılmış mil’den oluşur. Kapak arkasına kanal açılarak montaj edilir. Kapak gergi ayarı orta bölümdeki çift tarafında diş bulunan ayar vidasından tornavida yardımıyla yapılır. Tek noktadan ayar yapılabilir.

M01 CG-06 alüminyum çek-ger kapak gergi sistemidir. Başlık parçaları plastik malzemeden üretilmiştir. 2 baştan özel vidaları sayesinde ayar yapılabilir. Her kapakta 2 adet kullanılması tavsiye edilir. Kapak arkasına kanal açılarak montaj edilir.

M01 CG-07 alüminyum çek-ger kapak gergi sistemidir. Başlık parçaları zamak malzemeden üretilmiştir. 2 baştan özel vidaları sayesinde ayar yapılabilir. Her kapakta 2 adet kullanılması tavsiye edilir. Kapak arkasına kanal açılarak montaj edilir.

M01 CG-09 alüminyum çek-ger kapak gergi sistemidir. 2000 mm boyunda üretilir. Alt ve üst noktalardan allien anahtar ile ayarlanır. Kapak arkasına kanal açılarak uygulanabilir. Ayrıca kapak arka yüzeyine vidalanarak montaj edilebilir.